Toz Boya Uygulama Alanları

Toz boyalar, kendine özgü bir sistem olan ve boya işlerine yeni bir uygulama alanı getiren elektrostatik toz boyama işlemlerinin klasik sıvı boyalardan birçok farklılığı bulunmaktadır. Bu boyanın en temel özelliği petrol bazlı olmaması ve bu sayede elde ettiği avantajlardır.Uzun süreli ve sağlam bir yapı meydana getirmesi de önemli avantajlarından biridir. Bu avantajlara ve sebeplerine daha detaylı olarak bakacak olursak :

Uygulama konusunda kendine özgü bir yapısı bulunan elektrostatik toz boya sistemleri öncelikle boya uygulaması bakımından diğer malzemelere göre daha kolay ve pratik bir yapıdadır. Sıvı boyaların yüzeye sürülmesi veya püskürtülmesi hem çevreye verdiği etki bakımından hem de boyanın belli bir miktarının boşa gitmesi bakımından tam verimi sağlamaz. Bunun yanında toz boya sistemi otomatik bir işleyişe sahiptir ve boşa giden malzeme oranı sıfıra yakındır. Boya yapılacak yüzeye elektrik yükü sayesinde yapışan toz parçacıklar başka bir yere yapışmazlar ve normalde ulaşılamayan en dip köşe alanlara dahi sağlıklı şekilde yapışırlar. Bu sayede akma da yapmayan bu tozlar fırınlama sonrası adeta malzeme ile bütünleşirler. Özel makineleri sayesinde yapışmayan veya fazla gelen parçacıklar tekrar toplanabilirler ve gereken yerlere uygulanırlar ya da muhafaza edilirler.

Uygulama sonrası ortaya çıkan bu yapışma işlemi sonrası mevcut boya aşınma, korozyon, kimyasal etkiler ve darbelere karşı çok dayanıklı hale gelir. Bununla birlikte renk canlılığı, parlaklık gibi özellikler de giderek boya toz kalitelerinin yükselmesi ile iyiye gitmektedir.

En önemli özellik olarak da verebileceğimiz üzere sıvı boyalar gibi petrol temelli olmayan toz boyaların yapısında uçucu bir madde olan solventler bulunmaz. Bununla birlikte hem uygulamayı yapan işçilerin hem de çevrenin daha az zarar görmesini sağlar.

Neden Toz Boya?

  • Toz Boya Çevre dostudur. Üretim ve tüketimi sırasında herhangi bir atık çıkarmaz ve bu sayede hava ve su kirliliğine neden olmaz. Çevreyi koruma açısından, yaş boyada ortaya çıkan organik uçucu kimyasallar (VOC) toz boyada kesinlikle yoktur.
  • Toz Boya’nın sağlığa negatif etkisi diğer boyalardan daha azdır.
  • Toz Boya kullanıma hazırdır. Herhangi bir karıştırma, sıvı ile inceltme gerekmez.
  • Toz Boya kullanım tekniği kolaydır ve kullanıcı eğitimi çok kısa zamanda yapılabilir. Manuel ve robot sistemler kullanım için çok uygundur. Böylece, kısa ve pratik bir eğitimle kullanıcı uzmanlaşabilir.
  • Toz Boya ile her türlü dekoratif yüzey elde edilebilir. (Düz, parlak, pütürlü, zımpara kâğıdı görünümlü vs.)