Toz Boya Çeşitleri ve Uygulanan Testler

Toz Boyada Uygulanan Testler

Yüzey görünüm testi – Parlaklık testi – Renk testi – Film kalınlığı testi – Darbe dayanımı testi – Esneklik testi – Sertlik testi – Yoğunluk testi-  Nem ve Tuz testi – Yapışma testi – Konik bükme testi – Toz Boyut Analizi – Hızlandırılmış İklim Testi – Örtücülük Testi – Akışkanlık Testi – Asit Dayanım Testi – Deterjan Dayanım Testi – Sararma Testi – Jelleşme Süresi Testi – Çizilme Testi – Taş Çarpma Testi – Soğuk Taş Darbe Testi

 

Toz Boya Çeşitleri

  • Epoksi: Epoksi tip reçine ve uygun sertleştirici bulunan toz boya çeşididir.Özellikle kimyasal maddelere direnç istendiği zaman kullanılır. Benzin depoları bu konuda örnek olarak gösterilebilir. Bu tip boyaların ısı ve ışığa karşı mukavemetleri azdır
  • Epoksi-Polyester: İçerisinde epoksi ve polyester reçine bulunur. Fiziksel ve kimyasal dayanım özelliklerinin bir arada sağlanması için geliştirilmiş boya tipidir İç cephe diye tabir edilen bina içi koşullarda kullanılır. Özellikle beyaz eşya sanayi için kaçınılmaz çözümdür. Ayrıca aydınlatma cihazları, metal mobilya, hastane ekipmanı, armatür ve duşa kabinler de bu tip boyalar ile boyanabilir. Epoksi tip boyalara göre ısı ve ışık direnci açısından kuvvetli olmasına rağmen, dış cephe polyester boyalara göre direnci azdır.
  • Polyester/TGIC:İçeriğinde Polyester reçine ve TGIC sertleştirici bulunan toz boya tipidir. Özellikle dış cephe diye adlandırılan ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Güneş ışığı (UV dayanım) ve diğer iklim şartlarına dayanımı en üst düzeydedir. Başta alüminyum profil sanayi olmak üzere tarım makineleri, aydınlatma armatürleri, bisiklet ve jant sanayi gibi dış ortamlarda kalacak malzemelerin boyanmasında kullanılır. Ayrıca dış cephe dayanımının göstergesi olarak Qualicoat garantisi kapsamında sınıflandırılır.
  • Polyester/PRIMID: Polyester reçine ve primid sertleştirici kullanılarak yapılan bir diğer dış cephe ürünüdür. Polyester/TGIC ürününe alternatif olarak geliştirilmiştir. Bilindiği üzere TGIC içeren ürünler Avrupa Birliği normlarına göre belirli etiketleme işaretleri almak zorunda iken Primid ürünlerde her hangi bir işaretleme bulunmaz. Genel olarak TGIC ürünler ile benzer özelliklere sahiptirler. Özellikle alüminyum profil sanayi olmak üzere dış ortamlarda bulunan malzemelerin boyanmasında kullanılır. Qualicoat belgeli ürünlerdir.
  • Poli-Üretan:Polyester reçine ile izosiyanatın sertleşmesinden oluşur. Diğer polyester dış cephe ürünlerine kıyasla UV dayanımının yanında kimyasal dayanımda sağlar. Standart dış cephe uygulamalarında fiyat dezavantajı yüzünden pek tercih edilmemesine rağmen özellikle ahşap transfer boyalarında taban boyası olarak kullanılır. Qualicoat belgeli bir diğer dış cephe ürünüdür.

 

Poliüretanlar

Poliüretan toz boyalar kimyasal dayanım, iyi yüzey yayılımı ve dış cephe dayanımı gerektiren uygulamalarda kullanılır. Termoset polyester reçine ve üretan sertleştirici ile formüle edilir. Aşınma, nem ve tuz testine karşı oldukça dayanıklıdır.

Polyester

Polyester  toz boyalarda, TGIC ve TGIC-free  formülasyonları mevcuttur. Polyester boyalar, çim makinaları, aluminyum profiller, ve bahçe mobilyaları gibi dış cephe dayanımı gereken ürünlerin boyanmasında kullanılır. Dış cephe olmayan diğer ürünler için de tercihe bağlı olarak üstün fiziksel özellikler göstermesi ve yüksek ısı dayanımı nedeniyle polyester boyalar kullanılabilir.

Epoksi Polyester (Hibrid)

Hibrid toz boyalar, iç mekan uygulamaları için kullanılan epoksi ve polyester reçine karışımlarıdır. Hibritler Faraday kafesi alanları içine nüfuz etmek için geliştirilmiş çözümler sunmaktadır.  Ev aletleri, radyatör ve diğer ısıya duyarlı uygulamalarda da kullanmak için uygun hale getirilmiş ve kimyasal özellikleri iyileştirilmiş dekoratif toz boyalardır. Hibrid toz boyalar da, içeriğinde epoksi olduğu için dış cephe dayanımı yoktur.

Epoksi

Epoksi toz boyalar korozyon direnci, mükemmel kimyasal ve mekanik özellikleri, olağanüstü yapışma özelliği ile zorlu şartları karşılamak için ideal bir seçimdir. Dış cephe dayanımı yoktur. Bu nedenle dış ortamda bulunacak malzemeler için uygun değildir.